2015 m. gegužės 23 d., šeštadienis

Sodos nauda buityje

 
soda
Žemėje būtų labai gera gyventi, jeigu visas mūsų problemas spręstume pasitelkę universalias priemones. Deja, norus pildančios auksinės žuvelės egzistuoja tik pasakose… Tačiau kasdienėje buityje, kalbant apie paprastus ir gal net gana banalius dalykus, universalumu pasižyminčių priemonių tikrai esama. Viena iš jų – pati paprasčiausia soda.
Paprastai ši priemonė naudojama labai retai, tačiau išbandžius ją kitos neretai tiesiog nublanksta. Juk sodą galima panaudoti pačioms įvairiausioms reikmėms – ji tampa nepamainoma pagalbininke kulinarijoje, buityje, tinka grožio ir sveikatos procedūroms ir t.t.
Šalina dėmes
Išmaišykite 6 valgomuosius šaukštus sodos trečdalyje puodelio šilto vandens, užtepkite ant dėmių, truputį palaikykite ir įkiškite skalbti kaip paprastai.
Šalina nemalonius šiukšliadėžės kvapus
Soda gali suteikti gaivumo šiukšliadėžei, net jeigu joje yra šiukšlių. Tiesiog užberkite šiek tiek sodos. Ir, žinoma, nepamirškite reguliariai išplauti šiukšliadėžės (pageidautina – taip pat su soda).
Užpildas vinių paliktoms skylėms
Sumaišykite sodą su dantų pasta ir užtepkite skyles. Palaukite, kol gerai išdžius.
Indų pėdsakai
Jeigu ant medinių baldų liko dėmių nuo lėkščių ir stiklinių, jas nuvalyti galima sodos tirpale sudrėkintu skudurėliu.
Vamzdžių valymui ir kvapams iš jų naikinti
Supilkite puoduką sodos į vamzdžius, užpilkite ant viršaus tokiu pat kiekiu acto. Pridenkite kuo nors ir palikite kuriam laikui, o po to užpilkite karštu vandeniu.
Šaldytuvo kvapams naikinti
Geriausia, kai šaldytuvas nekvepia niekuo, todėl laikykite jame atidarytą sodos pakelį (galima ir šaldymo kameroje). Tiesa, anglis su šia užduotimi susidoroja geriau, bet jeigu jos nėra – išsiversti galima ir su soda.
Riebaluotų indų plovimui
Jeigu plaunate indus indaplovėje, sumaišykite du šaukštus sodos su pasirinkta plovimo priemone, ir be problemų nuplausite visus riebalus. Na, o jeigu indus plaunate rankomis, palikite juos ištepę tokiu mišiniu 15 minučių.
Smulkintuvo (virtuvės kombaino) valymui
Kad nereikėtų išimti visų peiliukų, pripilkite iki pusės vandens, įberkite šaukštą sodos ir įpilkite šiek tiek indų ploviklio. Įjunkite smulkintuvą kelioms sekundėms ir išskalaukite su vandeniu.
Mikrobangų krosnelės valymui
Anksčiau ar vėliau mikrobangų krosnelė pradeda nemaloniai kvepėti. Visų šių „aromatų“ puokštės atsikratysite, jeigu lėkštutėje su vandeniu ištirpinsite 2 šaukštus sodos, įkišite į mikrobangų krosnelę ir pakaitinsite 3 minutes. Po to patrinkite krosnelės vidų kempine arba skudurėliu.
Kavinuko valymui
Pripilkite šilto vandens ir įberkite ketvirtadalį puodelio sodos. Skalaukite, kol nutirps apnašos.
Nemalonus avalynės kvapas
Nesvarbu, ar kalbame apie sportinius batus, ar apie aukštakulnius batelius – receptas visai avalynei vienas: palikite paketėlį sodos apavo viduje.
Dezodorantas plastikiniams indeliams
Kadangi plastikiniai indeliai ilgai išlaiko įvairius kvapus, vien išplauti indų plovikliu nepakanka. Pripilkite į juos vandens ir įberkite sodos, kurį laiką palaikykite, ir tada išplaukite kaip paprastai.
Veido kaukė
Lygiomis dalimis sumaišykite sodą ir vandenį, užtepkite ant veido ir po 10 minučių nuplaukite sukamaisiais judesiais – taip pašalinsite apmirusias odos ląsteles ir išvalysite poras.
Nuo pleiskanų
Jeigu įprastą šampūną 2 savaitėms pakeisite sodos tirpalu, pleiskanas galėsite pamiršti.
Nemalonus rankų kvapas
Jeigu pjaustėte svogūną ar česnaką, ir dabar jūsų rankos nemaloniai kvepia, sumaišykite sodą ir skystą muilą (santykiu 3:1), tada nusiplaukite rankas. Taip ne tik pašalinsite nemalonius kvapus, bet dar ir suminkštinsite odą.
Savadarbis kūno dezodorantas
Lygiomis dalimis sumaišius sodą ir kukurūzų krakmolą, galima gauti puikiausią dezodorantą – tereikia pabarstyti pažastis šiuo mišiniu ir viskas. Jeigu jums arčiau širdies rutulinis arba pieštukinis dezodorantas, tokį mišinį maišykite su kokosų aliejumi.
Mažina niežulį po vabzdžių įkandimo
Sumaišykite sodą ir vandenį (santykiu 1:3) ir patepkite šiuo mišiniu niežtinčią vietą – palengvėjimą pajusite jau po kelių minučių.
Kaip ištraukti stiklo šukeles
Jeigu sudaužėte stiklinę ir mažų šukelių pateko po oda, iš sodos ir vandens pasidarykite košelę, patepkite ja pažeistą vietą ir aptvarstykite. Po paros oda pabrinks, ir pašalinti šukeles bus paprasčiau.
Kempinių plovimui
Taip, plauti reikia net ir valymo priemones. Litre vandens ištirpinkite 4 šaukštus sodos ir išplaukite kempines.
Naminių gyvūnų žaisliukų valymui
Sakoma, kad šuns burnos ertmė švaresnė, negu žmogaus, tačiau tai negelbsti žaislų nuo dulkių, ir purvo. Ištirpinkite litre vandens 4 šaukštus sodos – šiuo tirpalu lengvai nuplausite nešvarumus. Jeigu žaislas iš kailio,  pabarstykite jį soda ir nuvalykite šepetėliu po 15 minučių.
Vaikų žaislų valymui
Pabarstykite drėgną ir švarią kempinę soda ir tiesiog nuvalykite tuos žaisliukus ir paviršius, su kuriais kontaktuoja jūsų mažylis.
Automobilio salono valymui
Medžiaga sugeria kvapus. Pabarstykite saloną soda, palaukite 15 minučių arba daugiau ir išsiurbkite su dulkių siurbliu. Soda tinka ir chromuotiems paviršiams, akumuliatoriams, kilimėliams ir peleninei valyti.
Nuo piktžolių
Viskas, ką reikia padaryti – pabarstyti piktžoles soda.
Kačių tualetui
Prieš pildami kraiką į dėžutę, ant dugno plonu sluoksniu paberkite sodos. Jos reikėtų užberti ir ant viršaus – visa tai padės išvengti nemalonaus kvapo.

2015 m. kovo 1 d., sekmadienis

NEMOKAMI SKALBIMO MILTELIAI, KURIE AUGA ANT MEDŽIŲ IR GALI BŪTI NAUDOJAMI VISUS METUS

Tie, kurie domisi augalų pasauliu, yra girdėję apie stebuklingą medžiagą saponiną – tai vandenyje labai putojantis organinis junginys, naudojamas putojantiems gėrimams, šampūnams, vaistams gaminti. Šis junginys aptinkamas daugelyje laukinių augalų, pavyzdžiui, vaistiniame putoklyje ar kaštonuose. Tai kodėl nepasinaudoti šia augalų savybe skalbiant drabužius?
Kaštonai tarp rudeninių lapų
Kaštonai tarp rudeninių lapų
© AOP nuotr.
Štai išbandytas skalbimo priemonės iš kaštonų receptas:
Vienam skalbimui jums reikės 4-5 kaštonų. Juos susmulkinkite, suberkite į stiklinę, užpilkite vandeniu ir palikite keletui valandų, kad jie išskirtų saponiną. Geriausia tai padaryti iš vakaro, kad ryte jau turėtumėte paruoštą skalbimo priemonę.
Į skalbimo priemonės stalčiuką įpilkite nemažai acto (kuo daugiau kalkių vandenyje, tuo daugiau acto reikia pilti) ir nukoštą kaštonų skystį. Kad skalbiniai gerai kvepėtų, įlašinkite dar kelis lašus aukštos kokybės eterinio aliejaus. Rezultatas kalbės pats už save – galėsite džiaugtis švariais ir puikiai kvepiančiais drabužiais!
Tuos pačius kaštonus vandeniu galima užpilti keletą kartų. Sulig kiekvienu užpylimu jie išskirs vis mažiau saponino, tad nešvariausiems drabužiams tinka pirmųjų užpylimų skystis.
Nemokami skalbimo milteliai, kurie auga ant medžių ir gali būti naudojami visus metus
© AOP nuotr.
Taigi, rudenį prisirinkite kaštonų, papilkite juos vienu sluoksniu ant grindų sausoje vietoje, kad natūraliai išdžiūtų. Jokiu būdu jų negali „pagauti“ pelėsis. Kai kaštonai išdžius, galima juos supilti vieną ant kito ir padėti, pavyzdžiui, rūsyje.
Beje, skalbimui tinka ir švieži, ir išdžiuvę kaštonai. Vienintelis skirtumas tarp jų – sutrupinimas, tad prireiks daugiau pastangų išdžiovintiems sutrupinti. Kada nors turėdami laiko galite juos visus sutraiškyti ir supilti į kokį kibirą ar medvilninį maišą. Šio darbo mielai imsis ir vaikai – leiskite jiems lauke kaštonus traiškyti paprasčiausiu akmeniu.
Tą patį kaštonų skystį galima naudoti ir kaip indų plovimo priemonę.